Μολιέρος: «Ο κατά φαντασία ασθενής»

2023 Μολιέρος Ο κατά φαντασίαν ασθενής

molieros Image

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Θεατρικού Ομίλου του Σχολείου μας έκλεισαν τη φετινή σχολική χρονιά με την παράσταση του έργου του Μολιέρου «Ο κατά φαντασίαν ασθενής». Η θεατρική ομάδα, με την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Μπογδάνη Χρυσούλας, επέλεξε το συγκεκριμένο θεατρικό έργο, καθώς το 2022 συμπληρώθηκαν 400 χρόνια από τη γέννηση του Γάλλου θεατρικού συγγραφέα και ηθοποιού, Μολιέρου (15 Ιανουαρίου 1622). Ο Μολιέρος ενταγμένος στο ρεύμα του κλασικισμού θεωρείται από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της κωμωδίας στην Δυτική λογοτεχνία. Ο «Κατά φαντασίαν ασθενής» είναι το τελευταίο δημιούργημά του, καθώς στην τέταρτη παράσταση του έργου ο Μολιέρος κατέρρευσε επί σκηνής και κατέληξε μετά από λίγες ώρες.

Ο κεντρικός ήρωας του έργου, ο Αργκάν είναι ένας φιλάργυρος ηλικιωμένος που νιώθει συνεχώς άρρωστος  με αποτέλεσμα να τον εκμεταλλεύονται οι γιατροί της εποχής. Μάλιστα, επιδιώκει να παντρέψει την κόρη του, την Ανζελίκ,  με γιατρό για να μπορεί να απολαμβάνει τις υπηρεσίες του συνεχώς. Η υπηρέτριά του , η Τουανέτ, μαζί με τον αδερφό του, τον Μπεράλντ, προσπάθησαν και πέτυχαν να τον θεραπεύσουν από την φαντασιοπληξία του. τους χαρακτήρες του έργου υποδύθηκαν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες με μεγάλη επιτυχία:

collage Image

Αργκάν/ Σαμαράς Χρήστος

Τουανέτ, υπηρέτρια/ Τοπούζη Θεοφανία

Ανζελίκ, η πρώτη κόρη του Αργκάν/ Γκόγκα Πετρούλα

Λουιζόν, η δεύτερη κόρη του Αργκάν/ Σαμαρά Ευαγγελία

Μπελίν, σύζυγος του Αργκάν/ Μπαλάσκα Κωνσταντίνα

Κύριος Ντιαφουαρύς, γιατρός/ Αληπασαλής Δημήτρης

Τομά Ντιαφουαρύς, γιος του κυρίου Ντιαφουαρύς/ Σιάκα Αλεξάνδρα

Κύριος Πυργκόν, γιατρός του Αργκάν/ Στύλογλου Κυριακή

Κύριος Φλεράν, φαρμακοποιός/ Αληπασαλή Καλλιόπη (Κάλη)

Μπεράλντ, αδερφός του Αργκάν/ Βλαχόπουλος Ιωάννης