Επίσκεψη εκπαιδευτικών στην Κροατία στα πλαίσια Erasmus

2023 Erasmus Κροατία

Croatia4 Image

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus « Let’s  All Go to the Theatre of European dreams», με συντονίστρια χώρα τη Ρουμανία, συγκεκριμένα την Μ.Κ.Ο. Contab Etic Expert και τη συμμετοχή της Βουλγαρίας, Τουρκίας, Αγγλίας, Μάλτας, Κροατίας και της Ελλάδας, μπήκε στο 2ο έτος πραγματοποίησής του και, όπως συνηθίζεται, διοργανώθηκε μια συνάντηση συντονιστών στο Ουμάγκ της Κροατίας. Ο σκοπός της συνάντησης αυτής ήταν να αξιολογηθεί η πρόοδος που έχει επιτευχθεί μέχρι τώρα, να συζητηθούν εκκρεμότητες καθώς και να προγραμματιστούν μελλοντικές δράσεις. Το Δημοτικό σχολείο Marije I Lina φιλοξένησε τη συνάντηση από 2 έως 4 Μαΐου 2023. Μεταξύ άλλων έγινε η υποδοχή των χωρών στο σχολείο με παραδοσιακούς χορούς και γλυκίσματα, ξενάγηση στους χώρους, συζήτηση στρογγυλής τραπέζης , περιήγηση στο κέντρο της πόλης και στα αξιοθέατα. Μετά από μια άρτια οργανωμένη, στο σύνολό της, επίσκεψη στην χερσόνησο της Ίστρια και με ενδιάμεσο σταθμό την επιμόρφωση καθηγητών στην Κορνουάλλη της Αγγλίας, σειρά έχει η χώρα μας. Στις 8-12 Οκτωβρίου το Γυμνάσιο Ηράκλειας Σερρών θα φιλοξενήσει 24 μαθητές και 12 καθηγητές από τις 6 αυτές χώρες με στόχο την εγκαθίδρυση, μέσω δράσεων, ενός ασφαλούς και συμπεριληπτικού σχολείου για όλους.

Croatia1 Image Croatia2 Image Croatia3 Image